Poslední Československá Jawa


Posledním modelem motorky Jawa vyrobeným v Československu byla Jawa 350/634, vyráběná v 90. letech. Tento model navazoval na dlouhou tradici Javy 350, která byla jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších typů motorek v Československu.

Specifikace Jawa 350/634:

  • Motor: Čtyřdobý, vzduchem chlazený dvouválec o objemu 344 cm³. Palivo bylo přiváděno pomocí karburátoru. Motor poskytoval výkon kolem 15 koní při 5500 otáčkách za minutu.
  • Převodovka: Čtyřstupňová, manuální.
  • Podvozek: Ocelový rámový podvozek s teleskopickou přední vidlicí a dvoustranným kyvným závěsem vzadu.
  • Brzdy: Přední i zadní bubnové brzdy.
  • Váha: Přibližně 165 kg.
  • Výkon a jízdní vlastnosti: Jawa 350/634 byla koncipována jako spolehlivý a dostupný prostředek dopravy pro běžné ježdění i delší cesty. Díky svému pohodlnému posezu a spolehlivému motoru byla oblíbená mezi řidiči, kteří ocenili jednoduchost, snadnou údržbu a nízké provozní náklady.

Jawa 350/634 byla posledním modelem vyráběným v Československu před zastavením výroby v továrně v Považské Bystrici v roce 1992. I přes ukončení výroby v Československu pokračovala výroba Jawy 350 v rámci spolupráce s indickou společností Ideal Jawa (India) Ltd. a později i v rámci novějších projektů v Indii. Jawa 350 tak zůstává ikonickým symbolem československého motocyklového průmyslu a milovanou legendou mezi motorkáři po celém světě.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *